Küçük Adımlar

Küçük Adımlar

Küçük Adımlar Programı

Küçük Adımlar, 0-4 yaş arasındaki gelişimsel geriliği olan bireylere yönelik hazırlanmış erken eğitim programıdır. Erken eğitim, engelli çocukların tüm potansiyellerine ulaşmaları için eğitimin olabildiğince erken başlaması anlamına gelmektedir. Küçük Adımlar Programı gelişimsel geriliği olan çocukların ebeveynleri için hazırlanmıştır. Çocuğun ev ortamında gelişmesi için kolay uygulanabilir ilkeler sunmaktadır. Bu program anne-babanın, çocuklarının en önemli öğretmenleri olduğu görüşünü benimsemektedir. Ancak Küçük Adımlar, öğretmenler, terapistler ve öğrenciler tarafından da kullanılabilir. Küçük Adımlar yalnızca öğretim programı açısından değil, aynı zamanda, ne, nasıl öğretilmeli konusundaki yaklaşımı açısından da kapsamlıdır. Bu programda, temel ilkelerin yanı sıra, yılların deneyimi ve anne-babaların neyin işe yaradığına ilişkin görüşleri doğrultusunda hazırlanmış pek çok uygulanabilir öneri de sunulmaktadır.

Bebekler Ne Zaman Yürümeye Başlayabilir? - Bebek.com

Küçük adımlar programının ilkeleri;

  • Bütün çocuklar öğrenebilir. Zihinsel yetersizliği olan bireyler yavaş öğrenir ama öğrenir.
  • Engelli çocukların, tüm çocukların öğrendiği becerileri öğrenmeleri gerekir. Bu beceriler, onların oynamalarına, başkalarıyla iletişimde bulunmalarına en üst düzeyde bağımsızlık kazanmalarına ve toplumun birer birey haline gelmelerine yardımcı olacak becerilerdir.
  • Anne-babalar, çocuklarının en önemli eğiticisidir.
  • Yaşamın ilk yılları, öğrenme için çok önemlidir. Eğitim, çocuğun yetersizliği anlaşılınca hemen başlamalıdır.
  • İyi hazırlanmış değerlendirme ve öğretim teknikleri, daha etkili öğrenme sağlar.
  • Her çocuk farklıdır; her aile farklıdır. Başarılı bir program hem çocuğun hem de ailenin gereksinimlerini karşılamalıdır.

Küçük adımlar ne demek? Tüm bireyler bir beceriyi adım adım öğrenirler. Hiçbir çocuk birdenbire konuşabilir, yürüyebilir ya da okuyabilir hale gelemez. Çocuklar bu becerileri yavaş yavaş, her bir gelişme bir sonrakine zemin hazırlayarak öğrenirler. Bazen çocuklar öyle hızlı öğrenirler ki, öğrenme sırasında geçtikleri basamakları göremeyiz ama öğrenme mutlaka basamak basamak gerçekleşmiştir ve bu adımlar çoğu bireyde aynıdır.

Çocuğun öğrenmesini zorlaştıran bir yetersizlik olduğunda, normal yaşıtlarının birkaç büyük adımda ulaştığı bir amaca ulaşmak için çocuğun küçük ek adımlara gereksinimi olabilir. Amaca ulaşmak daha fazla zaman alabilir ancak adım, atmaya hazır olduğu anda kendisine gösterildiğinde, oraya ulaşacaktır.                        

 

Salı - Cumartesi : 09.00-18:00